Aili Puss on tunnustatud soengukunsti koolitaja kogu maailmas. Nii nagu tema loomingud, tõmbab ka Aili ise ruumi sisenedes kohe tähelepanu. Temast õhkub soojust ja loovust, tema jutt on konkreetne ja sisukas ning paneb kuulama, ta kõneleb hellal hääletoonil ja on toetav. Meigikool on Aili Puss Educationiga koostööd teinud juba paar aastat ja selle aja jooksul kuulnud inspireerivaid lugusid tema teekonnast. Soovist inspireerida ja motiveerida tegime Ailiga intervjuu.

Saage tuttavaks – Aili Puss

Tallinna külje all Keilas sündinud ja kasvanud, lapsepõlves pigem tagasihoidlik ja vaat, et isegi häbelik Aili on nüüd tuntud ja tunnustatud soengumeister kogu maailmas ning suured lavad ja suur publik ei valmista talle enam mingit probleemi. Eestis on Ailil soengukool nimega Aili Puss Education. Ei tea kas seda enam ainult kooliks saabki nimetada, see on justkui mentorlus programm – kui korra proovid, siis juurde soovid. Sellest on välja kasvanud lausa oma kogukond. Juuksuri maailmas on Aili tegutsenud peaaegu 21 aastat. Ta ise arvab, et on natukene unistaja, kuid tegelikult on väga kindlalt kahe jalaga maa peal. Üks edu saladustest ongi ilmselt suhtumine, et elul on alati midagi põnevat pakkuda, kuid head asjad ei tule inimesteni ise, tahe peab olema ja oskus iseendale väljakutseid esitada. Ailil on väga lahe ütlus, et tuleb olla näljane millegi suhtes. Tema on näljane õppimise ja kogemuste suhtes.
Varasemalt näiteks Aili tantsustuudio omaniku ja treeneri rollist ning heaolukeskuse Täheruum loomisest peegeldub läbi kaks ühendavat joont – ettevõtlus ja mentorlus! Tema suureks kireks ongi alati olnud oma teadmiste jagamine ja nii leidiski ta mõned aastad tagasi elukutse, mis teda päriselt kõnetab – õpetamine.

“Kõik põnev, mis algul isegi natuke hirmu tekitab, paneb mind liikuma”.

Kuidas leidsid tee soengukunstini?

Soengud on tänu tantsule alati kaasas käinud, aga sel hetkel ma päris juuksuriametile ja soengukunstile ei mõelnud. Sel hetkel olid minu unistused seotud tantsuga. Peale kutsekooli sai mõeldud, mis edasi? Vahepeal sündisid kaks last, aga kui tekkis taas võimalus minna edasi õppima, siis õppisin juuksuriks. Mulle meeldis mõte oma kätega loomisest. Algul meeldisid lõikused ja värvimine ning suhtlemine klientidega. Pikalt olingi väga nõutud juuksur. Kliente oli palju ja juhtus nii, et töötasin natukene üle, tegelikult lausa pildituks. Sain aru, et on vaja enda hinge taas toita. Leidsin brändi GHD ja selleks, et tooteid müüa, oli vaja teada, kuidas neid tarvikuid hästi kasutada ning nii avastasingi, kui põnev on see soengumaailm.

Loomingulise inimesena olen kunsti ja käsitööd alati viljelenud, seda suurem oli rõõm õppida, et kõike käsitööst saan kasutada ka soengukunstis. Sellisel kujul soengukunsti, mida praegu õpetan, avastasin tutvudes Sharon Blainiga. Sharon on meie ala üks meistritest üle maailma ja läbi tema õpetuste leidsin, et oma kunsti žanrit saab jagada ka läbi soengute. Tundsin ära oma teekonna! Minu igapäev möödub naudingu tähe all mõeldes pidevalt brändi edendamisele, tahan jagada, inspireerida ja inspireerituks saada, kogeda alati midagi uut ja mõelda välja põnevat. Isegi ärgates mõtlen juustest.

Kuidas on kaasa aidanud varasemad elukogemused?

Kindlasti andis tantsimine mulle julguse esineda. Lapsena olin pigem üsna arg, aga lavale saades tekkis nagu mask ette ja siis tikkusin lausa esiritta. Ma ei olnud muidu julge jutuga ja näiteks klassi ees lugemine oli pigem pingeline, aga tantukogemus, esinemine ja näitlejameisterlikkus on seda külge lihvinud ja nüüd õpin enamuses töö käigus. Eestlased on pigem tagasihoidlikud, vaoshoitud ja vaiksed. Mulle on öeldud, et esmamulje põhjal olen just selline, kuid kui suu lahti teen pidi sealt puhast kulda tulema. Usun, et see eestlaslik tagasihoidlikkus tulebki pigem kasuks. Mulle meeldib kõigepealt vaadelda, tajuda ruumi ja inimesi enda ümber ning alles siis oma sõnum edastada.

Sharon Blain on Sinu mentor algusaegadest, kuid tean, et oled väga usin ise nokitseja. Kui suurt rolli eduloos on mänginud just pidev harjutamine ja eneseanalüüs?

See on olnud teekond! Alguses alustasin täiesti nullist, Eestis polnud siis ja pole tegelikult praegugi otseselt sellist ametit nagu soengukoolitaja. Soengukunsti populariseerimine on võtnud aega umbes 7 aastat. Pidev harjutamine ja analüüsimine on väga suur osa kõigest, sest tegelikult ei piisa ainult soengutes hea olemisest, sellise uue haru turule toomine vajab brändingut ja tuleb vaadata tervikpilti. Olen Aili Puss Education õnnestumise nimel läbinud lisaks soengu koolitustele esinemiskursusi, koolitaja kursusi, müügikursusi ja palju muud sellist, mis aitavad ettevõttel tervikuna edu saavutada, aga alustamise ja edasi pürgimise tegi kindlasti lihtsamaks kutsumuse ja misjoonitunne. Kõik need koolitused on mulle endale andnud energiat ja töötahet aina juurde ja kui koolitajal on tass täis, siis saavad ka õpilased maksimumi. Mulle meeldib olla koolitaja, kes on küll emotsiooni ja inspiratsiooni täis, kuid mitte agressivne vaid toetav ja motiveeriv. Me peame olema eeskujud  õpetajatena, et õpilased tahaksid järgneda või saada tiivad ja tõusta veelgi kõrgemale.

Millised on olnud suurimad projektid (nii siin, kui ka mujal maailmas)? Mida tooksid neis esile, mis muudab need eriliseks?

Tooksin esile kolm üritust, mis minu jaoks suurima tähendusega.

Esimene oli Goldwelli show koos Sharoniga New Yorkis. See oli mulle esimene kord näha, kuidas tehakse suurel laval suurt juukseshowd. Minu jaoks oli tunnustus olla abiks ja lava taga kogu selle möllu sees.

Teisena tooks välja ühe unistuse täitumise, ühe suure töövõidu, milleks oli ArtClass 8 Los Angeleses. Müüsin seda koolitust täiesti oma nime alt ja koolitus sai ilusti välja müüdud ning ära tehtud. Eriliselt meeldejäävaks tegi selle ülim tunne olla ise suur eeskuju ja meister Hollywoodi staarjuuksuritele ja üldse üle Ameerika tegelikult, lennata sinna kohale, kus mind avasüli oodati ja keegi ei pidanud pettuma.

Viimasena tooksin välja Tallinn Fashion Week kevad 2023. See oli ja ei olnud ka nagu proovikivi. Tiimi osas olin väga kindel, et selleks ajaks olen nad välja koolitanud. Olen selleks tööd teinud juba aastaid ja kuid enne hakkasime veel lisaks harjutama. Väljakutse ise seisnes pigem selles, et 14. erineva disaineri soengud läbi mõelda, anda info tiimile edasi ja need siis teha kahe päeva jooksul ära 168-le modellile. Saime tõestust, et meie süsteem toimib ja ettevalmistus ongi pikk, aga kui oled väga hästi ette valmistunud, siis need suured asjad saavad tehtud. Mu soengutiim ja selle tiimi kasvatamine enda ümber, inimesed kes on lojaalsed, töökad ja alati olemas, see on väga suur võit minu jaoks.

Kuidas neid üritusi planeerid?

Ma organiseerin need kõik ise, ka välismaa koolitused olen korraldanud ise. Kõigepealt mul tuleb idee, panen mõtted paberile, planeerin lokatsiooni, mida selleks vajan ja siis teen koolituskava ning hakkan Instagramis müüma. Suured projektid on suure töö tulemus. Töötan hommikul, õhtul ja öösel. Muidugi on pere toetus ka väga tähtis, lisaks, kui mul tass on tühi, siis lihtsalt puhkan ja kui olen puhanud, siis liigun jälle edasi.

Kuidas erinevatest rahvustest inimesed enese koolitamisesse suhtuvad?

Tegelikult oleme kõik üks, ei ole tähtsust, mis rahvusest keegi on, aga kindlasti on kultuurilisi erinevusi. Näiteks Ameerikas on see auasi, et end võimalikult palju koolitada, see on justkui kvalteedi märk. Valitakse selliseid suuri õpetajaid ja kui õpetaja on tuntud ning väärt, siis ei ole kunagi ka hindades küsimust. Nad lihtsalt tulevad, teevad lausa aastaplaani, kelle juures plaanivad end koolitada ja käivad. See on neile koguni elustiil.

Eestis on hetkel koolitusmaailm vaiksem, aga neile, kes on sattunud minu pikale kursusele, on jäänud mingi pisik sisse ja nad tulevad alati tagasi ning harjutavad-harjutavad-harjutavad. Töötades üle maailma võin oma kogemusest öelda, et minu soengutiimis on väga kõrgel tasemel tegijad, kellega võiksin minna ükskõik kuhu ja ma tean, et nad ei tee mulle häbi. Vastupidi, ma olen nende üle väga uhke! Tase ja koolkond on kasvanud siingi päris jõudsalt, nüüd on vaja vaid tarbijaid juurde kasvatada, mis on minu järgmine ülesanne.

Oled väga punktuaalne ning organiseeritud, Sul on alati mitu suurt projekti korraga käsil ja näeme Sind pigem harva lihtsalt puhkamas. Kuidas seda kõike haldad ja kuidas see mõjutab Sinu vaimset tervist ning suhteid lähikondlastega?

Seda võin tõesti öelda, et üheks minu edu saladuseks ongi täpsus. Meeldib öelda – kontrolli, usalda, aga kontrolli veel! Mulle meeldib tagada kõigile õpilastele sellist kvaliteeti ja emotsiooni, millist mina sooviksin kogeda, kui ma kuskil koolitusel või üritusel osalen. Selleks teen alati plaane, nii paberil kui arvutis, joonistan ja teen häälsõnumeid endale. Vahel tulevad nii suured ideed, mis lausa hirmutavad alguses, aga kui ma need paberil lahti mõtestan, siis joonistub plaan ilusti kokku. Usaldada saab ainult iseennast, samuti ka vastutus on ainult iseendal. Kõik mida ma teen, teen enda võimete piires ja kui ma tunnen, et ma ei suuda seda hetkel ära teha, siis ma pigem loobun sellest. Kui midagi juba ette võtan, siis viin selle lõpuni! Üks osa enesearengust ongi see, et olen õppinud ka ei ütlema ja ennast tunnetama, nagu öeldakse kõhutunnet. Kui tekib kahtlus või energia langus, siis ma pigem loobun, sest tunne ei ole õige.

Lähikondlastega on nii, et kui teed õiget asja, siis sind toetatakse, kui valet, siis tekivad takistused. Muidugi olen loobunud paljudest üritustest sõprade ja perega, aga mind ümbritsevad õiged inimesed, kes näevad mu sisemist põlemist ja mõistavad, kui oluline on, et see leek ei kustuks, sest see teeb minust selle, kes ma oled. Nad ei loo mulle takistusi ja võtavad mind kasvõi väikestes doosides vastu avasüli. Tehes seda, mida süda ütleb, oled enesega rahul ja millise inimesega oleks meeldivam koos aega veeta kui mitte õnneliku ja energilise inimesega.

Puhkamisega on sama – öeldakse, et kui sa leiad selle õige ala, siis sa ei tööta enam päevagi. Ma ütleks seda pigem nii, et kui leiad õige kutsumuse, siis sa töötad kogu aeg, aga see ei ole nagu töö, see on hobi ja see on elustiil. Kui Sa ei võta oma professiooni tööna vaid elustiilina, siis see ongi sinu elu, kus iga pakkumine on võimalus ja kõik tekitab tänutunnet. luteenindaja valdkond vajab pühendumust ja kirge,  südamega tehtud tööd pakuvad naudingut nii kliendile kui endale. 

Mis on Sinu jaoks edu saavutamise peamised sammud ja millist taktikat soovitad teistele iluteenindajatele? 

Leida fookus, mitte joosta igas suunas, et kõike-kõike-kõike segamini. Seda võib teha, kui oled juba leidnud oma tugevuse. Kõige kiirem on tee, kui leida enda ala, seda treenida võimalikult palju ja alles siis, kui oled omal alal spetsialist, võiks täienduseks võtta toetavaid koolitusi juurde. Olen käinud läbi selle tralli, et võtnud igasugu üksteist toetavaid koolitusi segamini – värvimist, soenguid, meiki, fotosid jpm, aga see ei toiminud. 

Kui tähtsad on Sinu jaoks koostööd? Kas ühiselt tegutsemine viib kaugemale?

Tõsi, koostöödesse suhtun väga hästi. Olen aastate jooksul saanud aru, et kõige tähtsam on ikkagi mitte üksinda rassida vaid suuri asju saab teha tiimiga ja pigem kasvatadagi enda ümber sama mõttelaadiga ning sama huvi ja kirega inimesi. Siis on palju lihtsam liikuda ja asjad liiguvad ka kiiremini. Muidugi alati ei pea asjad liikuma väga kiiresti, kuid keegi ei taha 10 või 20 aastat käia ühte teekonda ja alles siis edu saavutada. Meil eestlastel on kombeks ikkagi kiirelt tippu ja oskame seda ka teha, sest oleme töökad, mis on üks tugevamaid külgi loomuselt. Ise olen ka väga töökas ja kui midagi teen, siis kaob ajataju. See pole küll üks osa küsimusest, aga selle mõtte pealt tahaksin öelda ka seda, et kui keegi mõtleb, kas tema ala on talle õige, siis mõelda, mis tegevusega kaob sul ajataju? Sellest saabki aru kas see on sinu jaoks või mitte. Igatahes kindlasti ühiselt tegutsemine õigete inimestega viib sihile ja teekond on ka nii lõbusam. 

Milliste inimestega Sulle meeldib end ümbritseda? 

Mulle meeldib kui mind ümbritsevad õpijanulised inimesed, mulle meeldib öelda, et näljane peab olema. Kõigil on erinev näljasus. Olgu selleks edu, populaarsuse või oskuste näljasus, see ei olegi tähtis. Tähtis on tahe ja teadmine, mida sa tahad. Mulle näiteks meeldib ennast koguaeg utsitada asjadega mida ma ei ole kunagi teinud ja mida ma pean õppima, sest ma olen õppimiste ja kogemuste suhtes näljane. Kõik minu reisid, õppimised, kursused mida võtan on minu jaoks alati millegi uue kogemise ja õppetundide saamise eesmärgil. Sellest tuleb selline mõnus kogemustepagas mida saan õpetaja-mentorina jagada ka teistele. Olen ühendanud selle ära oma elustiili, puhkuse, pere ja sõpruskonnaga. 

Aili Puss viie aasta pärast?

See on hea küsimus, jään hetkel konkreetse vastuse võlgu, aga võin öelda, et Aili Puss viie aasta pärast on väga õnnelik. Kui praegu olen õnnelik, siis sel ajal olen kindlasti veel õnnelikum. Rahulolu ja viljade lõikamine kindlasti, sest juba hetkel näen oma suure töö saaki, kohad võistlustel, suurtel võistlustel, maailma võistlustel, finalistide seas. Viie aasta pärast loodan kindlasti, et mul on ka karikad käes. Ka üha suurem tuntus rahvusvahelise soengukoolitajana on üks tahe. Kunagi alguses, kui vaid Eestis koolitasin, siis küsiti ka kelleks ma tahan saada ja minu vastus oli juba tookord rahvusvaheline soengukoolitaja. Mul on fookus paigas ja iga päev liigun sammukese lähemale, kuigi hetkel olengi juba päris lähedal. Jään põnevusega ootama, mis viie aasta pärast saanud on, võime teha siis uue intervjuu. 

Paljud asjad on mul juhtunud nii, et kui ma tunnen südames ära sellise kõlksu, et vot sinna tahan minna või tahan seda kogeda, tahan seal koolitada, siis üllatus-üllatus, poole aasta pärast on see juba teoks saanud. Unista ja usu imedesse, alati on võimalus, kui tahe on suur ja asi õige. Fokusseeri, märka võimalusi, usalda oma kõhutunnet ja koge päriselt ning tee neist kogemustest oma tugevus. Su soov täitub ja tuleb sinu juurde kiiremini kui arvata oskad.

Lõpetuseks

Tahaksin juhtida tähelepanu osale, mis oli intervjuu väline, kuid näitab väga hästi, kui siiras on Aili soov motiveerida ja ka tänutundest siin taas puudust ei ole: “Kõigepealt ma tahan tänada Sind Kärolin, et Sa üldse sellise pakkumise peale tulid, et teha selline intervjuu! Andmine on üks väga suur kunst. Mulle meeldib anda ja näen, et Sulle ka! Niisiis annamegi ühise panuse õpilastele ja ilumaailmale ning loodame, et keegi saab sellest hoogu juurde!”

Soovime Ailile edu Torontos, kuhu ta homme suundub ja üldse kõigis ettevõtmistes.
Aitäh Selle meeldiva intervjuu eest! 

Järgmiseks koostööks meiega on Aili Pussil ja Merlit Veldil tulemas “Pulmahooaeg 2023” koolitus.

Toimetaja: Kärolin Raig

Jaga seda postitust